Türk Kültürü 2023/1

Editör Notu / Editorial Note

Türk kültürünün uzun soluklu dergilerinden biri olan Türk Kültürü Dergisi’nin 2023/1 sayısını siz okuyuculara ulaştırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türk Kültürü Dergisi yayına çıktığı ilk günden itibaren, uluslararasılığa azami derecede önem vermiş ve uluslararası bilim camiasında Türk biliminin yer edinip bir merkez hâline getirilmesine katkı sağlamayı hedeflemiştir. Bu bağlamda, 1962 yılından beri aralıksız yayımlanarak Türk kültürüne hizmet etmektedir.

Derginin bu sayısında, dokuz araştırma makalesi, bir çeviri ve üç kitap kritiği yer almaktadır. Makaleler, kimlik oluşması ve Türk kimliği konusundan, Türk halk kültürünün çeşitli alanlarına ve tarihi Türk dilinin kimi meselelerine ve Türk ve Moğol dilinin ortaklıklarına uzanan bir hatta Türk kültürünün çeşitli alanları ile ilgilidir. Ayrıca Uygur Budizmine ait bir çeviri ile Türklük Bilimi araştırmalarına yeni katılmış üç ayrı kitabın kritiği yer almaktadır.    

Yazıları ile dergimize destek olan yazarlara, yayın kuruluna ve gönderdiğimiz yazıları titizlikle değerlendiren hakemlere, katkılarından dolayı teşekkür ederiz. Derginin önceki sayıları gibi bu sayısının hazırlanmasındaki emeklerinden dolayı Dr. Selin Bayrak, Hakan Güler, Ezgi Çapan ve Saffet Alp Yılmaz’a teşekkür ederim.

Bir sonraki sayıda tekrar buluşmak umuduyla, hoşça kalın.

Prof. Dr. Ferruh AĞCA