Türkmen Bilgesi Fikret Türkmen Armağanı

İbrahim DİLEK –Ferah TÜRKER

Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü Yayınları
Armağan Serisi

Yayın Yılı
:
2015
Yayın Yeri
:
Ankara
Sayfa Sayısı
:
350
Dili
:
Türkçe

16×24 cm
Karton Kapak
ISBN: 978-975-456-136-4

Değerli okuyucular, bu armağan kitabımız Fikret Türkmen adına düzenlenmiştir. Fikret Türkmen, alanında iyi yetişmiş, eserleri, yazıları ve hizmetleri ile temayüz etmiş bir üyemiz, değerli bir bilim adamıdır.

Türk kültür hayatına bilim adamı ve yönetici olarak önemli katkılarda bulunmuş ve bulunmayı sürdüren bir arkadaşımızdır. Türk sözlü edebiyatı üzerine yapmış ve yayınlamış olduğu çalışmalar, yeni yetişen ve yetişecekler için öğrenilmesi icap eden bir hazine hüviyetindedir. Fikret TÜRKMEN’in, bu açıdan bakıldığında özgün çalışmalar ortaya çıkarmayı seven bir araştırmacı olduğu görülecektir.

Kendisine bu armağan kitabı editör olarak hazırlayan arkadaşlar İbrahim DİLEK ve Ferah TÜRKER’dir. Kendilerine ve yazılarıyla katkıda bulunanlara şahsım ve Enstitü adına ayrı ayrı teşekkür ederim.

Fikret Türkmen, kadim dostumuzdur. Armağanı hazırlayanlar, armağana ad koymak bana düşer diye düşünmüşler, öyle yaptılar. Düşündüm. Türkmen, bilim adamı, söz ustası, üstelik başarılı bir yönetici. Aklıma ad koyma hususunda Korkut Ata düştü. Özünü, yaptığı başarılı işi ne, hangi sıfat yansıtır, diye düşündüm. Bu yüzden armağanın adını ‘Türkmen Bilgesi’ koydum. Çünki bu sıfat, Fikret TÜRKMEN’in bütün özelliklerini kapsayıcı niteliktedir. Belki bu ad yerine bir başka ad da bulunabilir; ancak, ben, bundan daha iyisini bulamadım. Eksiği var ise hoşgörüle. Armağanın elimize erişmesinde Bülent GÜL de emek vermiştir, kendisine teşekkür ediyorum. Fikret TÜRKMEN arkadaşımıza şahsım ve Enstitü adına uzun ömür, esenlik dolu yıllar diliyorum.

Prof. Dr. Dursun YILDIRIM
Enstitü Başkanı