TKAE Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun’a Yaşayan Dede Korkut Ödülü

TÜRKSOY Genel Sekreterlik Konferans Salonu’nda Türkiye Edebiyat Vakfı’nın “Yaşayan Dede Korkut” ve “Türk Dünyası’na Üstün Hizmet” ödüllerinin takdim töreni düzenlendi.

Törenin açılış konuşmasını yapan TEV Başkanı Serhat Kabaklı, Türk illeri, Türkistan olarak nitelendirdiği Türk Dünyası için çok önemli katkılar sunan insanları hatırlamak, gönüllerde yaşatmak, baş tacı yapmak şiarıyla, bu ülküye hizmet etmiş yaşını almış bu aziz insanları onurlandırmak için “Yaşayan Dede Korkut” ve “Türk Dünyası’na Üstün Hizmet” ödüllerini ihdas ettiklerini ve bugün Türk Dünyası’nın kültür ve sanatının ortak çatısı altında bu ödülleri takdim edeceklerini kaydetti.

TEV’in 2022 yılı “Türk Dünyası’na Üstün Hizmet” ödüllerine layık görülen TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Milli Düşünce Merkezi Şeref Başkanı Sadi Somuncuoğlu, şair ve yazar A. Yağmur Tunalı, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu, şair Yahya Akengin ve “Yaşayan Dede Korkut” ödülüne layık görülen Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun, Prof. Dr. İskender Öksüz ve şair Ali Akbaş ’a ödüllerini TEV Başkanı Serhat Kabaklı, Başkan Vekili Esat Kabaklı, Prof. Dr. Ramazan Korkmaz Yönetim Kurulu Üyeleri Ömer Balıbey, Mehmet Ali Talayhan, Türk Edebiyatı dergisi Genel Yayın Yönetmeni İmdat Avşar ve Hayrettin Barut tarafından verildi.